DLACZEGO WARTO PRACOWAĆ NAD PSYCHIKĄ U MŁODYCH ZAWODNIKÓW?


Football Lab: Dlaczego warto pracować nad psychiką u młodych zawodników? Paweł Habrat: Psychika obok przygotowania technicznego taktycznego i fizycznego stanowi jeden z czterech fundamentów decydujących o skuteczności.
Trening mentalny
09/05/2018 09:11

Football Lab: Dlaczego warto pracować nad psychiką u młodych zawodników?
Paweł Habrat: Psychika obok przygotowania technicznego taktycznego i fizycznego stanowi jeden z czterech fundamentów decydujących o skuteczności. Praca w obrębie psychiki zawsze przyniesie wymierne korzyści ponieważ będzie dawała możliwość ciągłego rozwoju poprzez budowanie świadomość młodego zawodnika.Okres dzieciństwa jest szczególnie ważny żeby wyrabiać odpowiednie nawyki, tak bardzo potrzebne w późniejszym wieku sportowca.
FL: Czym jest koncentracja i dlaczego jest tak ważna?
PH: Sama definicja koncentracji jest dość problematyczna, ponieważ każdy z nas rozumie nieco inaczej to zagadnienie.
Większość sportowców rozumie koncentrację uwagi jako skupienie wzroku na jakimś obiekcie lub skupienie myśli na konkretnym zadaniu. 
Każdy sport na najwyższym poziomie wymaga od zawodnika wysokiego poziom koncentracji uwagi. Podczas gry jest wiele elementów niekontrolowanych, które mogą zaburzać funkcjonowanie uwagi zawodnika i wiele sytuacji, które mogą prowadzić do spadku koncentracji.
FL: Co najczęściej zaburza koncentracje?
PH: Podczas rywalizacji sportowej teoretycznie każdy bodziec może stanowić zagrożenie dla koncentracji uwagi zawodnika. Takim bodźcem mogą być kibice drużyny przeciwnej, decyzje sędziego, czas upływający na zegarze, stan murawy przeciwnicy. Na tym lista oczywiście się nie kończy. Częstym problemem jest również koncentracja na własnych błędach i myślach związanych z negatywną oceną samego siebie np. wtedy kiedy pojawi się błąd. Dlatego podczas pracy sportowcem warto nauczyć go koncentrowania się na rzeczach, na które ma wpływ i sposobów właściwego reagowania na sytuacje trudne.
FL: W jaki sposób można wypracować u zawodników wysoki poziom koncentracji?
PH: Po pierwsze musimy ustalić co dla nas oznacza stwierdzenie wysoki poziom koncentracji. Po drugie ustalić czynniki, które mają wpływ na naszą koncentrację.Po trzecie skupić się na czynnikach budujących koncentrację uwagi i odrzucić te czynniki, które będą ją zaburzały.
Oczywiście nie jest to przepis na ciasto, A pewne uproszczenia. Do każdego zawodnika trzeba podejść indywidualnie. Psycholodzy sportowi często mają swój własny unikalny warsztat pracy nad tym obszarem. Często do takich treningów wykorzystywane są również nowoczesne technologie np. metoda Biofeedback pomagająca znaleźć ale również utrzymać stan wysokiej koncentracji. Najważniejsza jednak wydaje się tu być zbudowanie świadomość zawodnika, który powinien wiedzieć w jaki sposób budować, ale i utrzymywać wysoki poziom koncentracji podczas występów i treningów.POZNAJ Football Lab

Szkolenia Football Lab
Szkolenia dla trenerów piłki nożnej mające na celu zapoznanie uczestników z podstawami systemu szkolenia Football Lab. Po ukończeniu szkolenia każdy z uczestników otrzyma certyfikat. Szkolenie będzie podzielone na następujące bloki tematyczne:
Taktyka
Technika
Motoryka
Psychika
Zobacz szkolenia
Obozy Fotball Lab
Organizujemy obozy dla zawodników i zawodniczek w wieku 6-16 lat w wersji stacjonarnej i dochodzeniowej. Podczas każdego obozu realizujemy program FOOTBALL LAB ELITE CAMP, który kompleksowo rozwija zawodników w czterech najistotniejszych obszarach:
Taktyka
Technika
Motoryka
Psychika
Zobacz obozy
Akademia techniki Skillsbox
Akademia Techniki SKILLS BOX to unikalny i nowoczesny projekt, który ma na celu kompleksowe przygotowanie techniczne zawodników do gry na najwyższym poziomie. Naszym celem jest wypracowanie u zawodników perfekcyjnej techniki, którą są w stanie wykorzystać w warunkach meczowych, pod presją czasu, przeciwnika czy narastającego zmęczenia. Trening zbliżony jest do warunków meczowych, dzięki czemu edukacja następuje w sposób naturalny, a zawodnik z łatwością wykorzystuje poznane elementy podczas meczu. Zobacz więcej
Konspekty treningowe
Zobacz filmy Football Lab