WYWIAD Z PAWŁEM HABRATEM O METODZIE BIOFEEDBACK


Niektórzy do tej pory dopatrują się w metodzie BIOFEEDBACK czegoś niezwykłego, ale jest jak najbardziej racjonalne wykorzystanie nowoczesnej technologii w sporcie. Dzięki temu, że możemy dziś zmierzyć stan pobudzenia, ale również stan naszej koncentracji, możemy na ten stan wpływać. Lubię metodę biofeeedback, ponieważ pozwala ona pokazać sportowcowi, że ma on w sobie metody wystarczająco skuteczne do tego, by np. wpłynąć na stan pobudzenia wynikające z doznawania stresu przedstartowego. Czasem po prostu trzeba te metody powtarzać i uskuteczniać, a przede wszystkim wiedzieć co jest najlepsze dla nas samych.
Trening mentalny
30/08/2018 09:29

Football Lab: Jest Pan Psychologiem sportowym, który na co dzień zajmuję się pracą ze sportowcami. Na czym najogólniej mówiąc polega ta praca?


Paweł Habrat: To prawda, na co dzień pracuje w klubach sportowych oraz reprezentacjach. Moja praca to między innymi stosowanie treningu mentalnego oraz pokazywanie zasad i zależności związanych z funkcjonowaniem człowieka sporcie tak, by mogły one pomóc w lepszym funkcjonowaniu sportowca czy trenera zarówno w życiu codziennym, jak i życiu sportowym. 


FL: Co to jest trening mentalny?


PH: Trening mentalny to, mówiąc najprościej, trening pewnych umiejętności psychologicznych, który ma na celu poprawę osiągnięć uzyskiwanie sporcie i poprawę funkcjonowania samego sportowca


FL: Jak można trenować takie umiejętności?


PH: Jeśli  powiem, że możemy ćwiczyć pamięć poprzez np. naukę wierszy lub też naukę języków obcych to nikogo to nie zdziwi. Nie wszyscy jednak wiedzą, że podobnie jak pamięć, możemy trenować naszą koncentrację uwagi lub opanowanie.





FL: Do takiego treningu potrzebny jest specjalny sprzęt czy można ćwiczyć te rzeczy indywidualnie?


PH: Istnieje wiele metod treningu mentalnego, sam stosuje wiele metod. Jedną z najczęstszych jest metoda Biofeedback HRV, a więc metoda wykorzystująca informację zwrotną od zawodnika na temat jego pobudzenia czy też poziomu koncentracji uwagi. Metoda służy do tego, by zawodnik mógł wypracować samodzielne metody poprawienia tych umiejętności.


FL: Brzmi dość tajemniczo..


PH: Niektórzy do tej pory dopatrują się w tej metodzie czegoś niezwykłego, ale jest jak najbardziej racjonalne wykorzystanie nowoczesnej technologii w sporcie. Dzięki temu, że możemy dziś zmierzyć stan pobudzenia, ale również stan naszej koncentracji, możemy na ten stan wpływać. Lubię metodę biofeeedback, ponieważ pozwala ona pokazać sportowcowi, że ma on w sobie metody wystarczająco skuteczne do tego, by np. wpłynąć na stan pobudzenia wynikające z doznawania stresu przedstartowego. Czasem po prostu trzeba te metody powtarzać i uskuteczniać, a przede wszystkim wiedzieć co jest najlepsze dla nas samych.




FL: To po co jest psychologach skoro zawodnik może takie urządzenie nabyć i samodzielnie trenować na Biofeedbacku?


PH: Dziś aparatura Biofeedback jest powszechnie dostępna, jednak specjalistyczne urządzenia wymagają szczególnej wiedzy do tego, by odpowiednio zinterpretować to co dzieje się w organizmie zawodnika. Często powtarzam, że Biofeedback to nie praca urządzenia a człowieka. Psycholog może pomóc w ustaleniu skutecznych metod uprawiających np. koncentrację ponieważ dysponuje fachową wiedzą. Kilka lat temu miałem okazję szkolić się z metody u prof. Tulilio Scrimaliego czy innych znakomitych psychologów pokazujących zastosowanie tej metody w sporcie. Dobrze pamiętam również kiedy prof. Jan Blecharz pracujący między innymi z naszym wybitnym skoczkiem Adamem Małyszem, przywiózł na jedno ze szkoleń urządzenie, na którym pracował Adam Małysz. Byłem wtedy młodym psychologiem dopiero stawiającym pierwsze kroki w psychologii sportu, ale już wtedy wiedziałem, że chce pracować również tą metodą. Dziś kiedy mam już za sobą lata doświadczenia mogę również podzielić się z swoimi refleksjami przemyśleniami na temat stosowania tej metody w pracy ze sportowcami. Szkole również psychologów sportowych pokazujący im jak można wykorzystać tą metodę do ich codziennej praktyki


FL: No właśnie, gdzie zdobywać wiedzę potrzebną do pracy tą metodą?


PH: Psycholodzy sportu czy też trenerzy mentalni, ale również osoby ściśle związane ze sportem zapraszam serdecznie na szkolenie, które odbędzie się 1 grudnia w Warszawie. 


WARSZTATY BIOFEEDBACK HRV W SPORCIE

Szkolenie Biofeedback HRV to kompleksowe szkolenie prowadzone w formie warsztatu, którego celem jest dostarczenie informacji o tym, czym jest ta metoda i jak w praktyczny sposób można ją wykorzystać w pracy sportowcami





POZNAJ Football Lab

Szkolenia Football Lab
Szkolenia dla trenerów piłki nożnej mające na celu zapoznanie uczestników z podstawami systemu szkolenia Football Lab. Po ukończeniu szkolenia każdy z uczestników otrzyma certyfikat. Szkolenie będzie podzielone na następujące bloki tematyczne:
Taktyka
Technika
Motoryka
Psychika
Zobacz szkolenia
Obozy Fotball Lab
Organizujemy obozy dla zawodników i zawodniczek w wieku 6-16 lat w wersji stacjonarnej i dochodzeniowej. Podczas każdego obozu realizujemy program FOOTBALL LAB ELITE CAMP, który kompleksowo rozwija zawodników w czterech najistotniejszych obszarach:
Taktyka
Technika
Motoryka
Psychika
Zobacz obozy
Akademia techniki Skillsbox
Akademia Techniki SKILLS BOX to unikalny i nowoczesny projekt, który ma na celu kompleksowe przygotowanie techniczne zawodników do gry na najwyższym poziomie. Naszym celem jest wypracowanie u zawodników perfekcyjnej techniki, którą są w stanie wykorzystać w warunkach meczowych, pod presją czasu, przeciwnika czy narastającego zmęczenia. Trening zbliżony jest do warunków meczowych, dzięki czemu edukacja następuje w sposób naturalny, a zawodnik z łatwością wykorzystuje poznane elementy podczas meczu. Zobacz więcej
Konspekty treningowe
Zobacz filmy Football Lab