STWÓRZ SWÓJ "DREAM TEAM" W 5 KROKACH


Czy jako TRENER zastanawiałeś się kiedyś jak stworzyć swój autorski PROJEKT pod nazwą DREAM TEAM? Czy wiesz jakie czynniki determinują spójny zespół? Co wpływa na odpowiednie relacje w drużynie? W 5 krokach podpowiemy Ci na co zwrócić uwagę przy budowie Twojego ZESPOŁU MARZEŃ.
Trening mentalny
29/08/2018 19:54

Czy jako TRENER zastanawiałeś się kiedyś jak stworzyć swój autorski PROJEKT pod nazwą DREAM TEAM? Czy wiesz jakie czynniki determinują spójny zespół? Co wpływa na odpowiednie relacje w drużynie? W 5 krokach podpowiemy Ci na co zwrócić uwagę przy budowie Twojego ZESPOŁU MARZEŃ.


 1. Atmosfera

Dobra atmosfera w szatni przekłada się na boisko, dlatego trener powinien dbać o relacje między zawodnikami i pamiętać, że to właśnie on buduje filozofię drużyny, wybiera jej skład i wdraża swoje podejście oraz energię. Kluczem do osiągnięcia sukcesu jest konsekwencja, wzajemny szacunek oparty na odpowiednich relacjach, wspólny i jasno określony cel. To podstawy, aby kontrolować atmosferę w drużynie.

Dobry trener powinien pamiętać, że najpierw należy zaszczepić ducha walki i wartości, tak aby zawodnicy pokochali sport. Miłość i pasja do sportu są najcenniejszymi rzeczami, jakie trener może wzbudzić w młodym zawodniku.

Pokazuj, a nie tylko wymagaj. Tłumacz, a nie rozkazuj. Rozmawiaj, a nie krzycz.


2. Komunikacja 

Zdaniem K. Burke’a, jasna i precyzyjna komunikacja odgrywa istotną rolę w przyswajaniu nowych umiejętności, kształtowaniu się wysokiej satysfakcji drużyny czy wreszcie osiąganiu wyniku. 

Zdając sobie sprawę z ważnej roli jaką pełni komunikacja, trener powinien zadbać, aby jego komunikaty były czytelne, jasne, precyzyjne oraz przekazywane w języku dostosowanym do wieku zawodników. Powinien także unikać głośnego i publicznego krytykowania zawodników.

Jeśli zależy nam na tym, aby zawodnicy zapamiętali istotny fragment wypowiedzi powinniśmy użyć więcej niż jednego kanału – np. obrazu i pisma razem z mową (np. rysowanie schematów i zagrań podczas meczów) oraz powtórzyć najistotniejsze informacje, aby łatwiej było je zapamiętać.

Ważne jest także aktywnie słuchanie, bycie otwartym na emocje, przekonania oraz wątpliwości zawodników, a także starać się na bieżąco rozwiązywać konflikty pojawiające się w grupie. Dobrym pomysłem jest także rozwijanie u zawodników procesu decyzyjnego oraz stosowanie wzmocnień pozytywnych, takich jak pochwały.


3. Wspólne cele

Właściwie wyznaczone cele wpływają na zwiększenie motywacji wewnętrznej zawodnika, wzmacniają pewność siebie, wytrwałość w działaniu, koncentrację oraz kontrolę pobudzenia. 

Skuteczny zespół zna i zgadza się ze swoją misją i zadaniami, które należy wykonać, oraz z celami, do których dąży. Akceptuje je i poświęca się, aby je osiągnąć. Warto więc poświęcić trochę czasu na ustalenie z drużyną celów, gdyż ma to bezpośredni wpływ na efektywność działania zawodników, wspomaga osiągnięcie założonego wyniku, wskazuje kierunek do pracy, dostarcza informacji zwrotnej oraz motywuje do dalszego wysiłku.

Zgodnie z regułą SMART prawidłowo określony cel powinien być:  specyficzny, mierzalny, ambitny, realny oraz terminowy.


4. Wzajemne wsparcie

Każdy członek zespołu będąc w domu, w pracy czy na wakacjach wciąż pozostaje częścią drużyny. Jego problemy to problemy drużyny. Aby stworzyć spójny zespół ważne jest, aby znaleźć czas na wspólne rozmowy, integrację, świętowanie sukcesów czy wspieranie się po porażce.


5. Jasno określone reguły oraz zasady

Każdy z zawodników ma własne przyzwyczajenia oraz nawyki, natomiast spójna grupa powinna działać w sposób jednorodny. Ustalenie jasnych reguł oraz zasad funkcjonowania zespołu jest ważne, gdyż pozwala uniknąć nieporozumień związanych z przyzwyczajeniami jej członków.




Karolina Pietrzak - psycholog, trener przygotowania mentalnego, 

ukończyła staż szkoleniowy Mental Football Camp 2018

Mariusz Paszkowski - współtwórca Football Lab

POZNAJ Football Lab

Szkolenia Football Lab
Szkolenia dla trenerów piłki nożnej mające na celu zapoznanie uczestników z podstawami systemu szkolenia Football Lab. Po ukończeniu szkolenia każdy z uczestników otrzyma certyfikat. Szkolenie będzie podzielone na następujące bloki tematyczne:
Taktyka
Technika
Motoryka
Psychika
Zobacz szkolenia
Obozy Fotball Lab
Organizujemy obozy dla zawodników i zawodniczek w wieku 6-16 lat w wersji stacjonarnej i dochodzeniowej. Podczas każdego obozu realizujemy program FOOTBALL LAB ELITE CAMP, który kompleksowo rozwija zawodników w czterech najistotniejszych obszarach:
Taktyka
Technika
Motoryka
Psychika
Zobacz obozy
Akademia techniki Skillsbox
Akademia Techniki SKILLS BOX to unikalny i nowoczesny projekt, który ma na celu kompleksowe przygotowanie techniczne zawodników do gry na najwyższym poziomie. Naszym celem jest wypracowanie u zawodników perfekcyjnej techniki, którą są w stanie wykorzystać w warunkach meczowych, pod presją czasu, przeciwnika czy narastającego zmęczenia. Trening zbliżony jest do warunków meczowych, dzięki czemu edukacja następuje w sposób naturalny, a zawodnik z łatwością wykorzystuje poznane elementy podczas meczu. Zobacz więcej
Konspekty treningowe
Zobacz filmy Football Lab