Jak budować skuteczny zespół? Wywiad z Pawłem Habratem


Zapraszamy do krótkiego wywiadu z psychologiem sportu Pawłem Habratem przed zbliżającymi się warsztatami "Budowa skutecznego zespołu"
News, Trening mentalny
22/02/2018 10:22

FL: Dużymi krokami zbliżają się warsztaty, które prowadzi Pan dla Laboratorium Futbolu, Czy może przybliżyć Pan tematykę, która się na nich pojawi?


PH: Przede wszystkim chciałbym żeby był to warsztat, na którym wspólnie z uczestnikami zastanowimy się nad tym co decyduje o skuteczności funkcjonowania zespołu. Zastanowimy się jak wykorzystać potencjał zespołu, a jednocześnie pokażemy efekty, które mogą wpływać zarówno na osłabienie jak i wzmocnienie działań wewnątrz grupy. Oczywiście jedno to zdobyć wiedzę, a drugie to poznać praktyczne sposoby pracy z zespołem, dlatego też podczas warsztatów nie zabraknie praktycznych ćwiczeń mogących wzbogacić warsztat trenerów.


FL: Co w takim razie Pana zdaniem wpływa na skuteczność działania grupy?


PH: Czynników jest wiele i nie sposób ich wszystkich wymienić, dlatego warto skupić się na tych najważniejszych, które mogą decydować o skuteczności funkcjonowania zespołu, a jednocześnie mamy na nie wpływ. Słowem kluczem będzie tu słowo „współpraca”, dlatego warto zastanowić się co wpływa na jej efektywność.

Coraz częściej mówimy o pewnym klimacie, który sprzyja budowaniu wyniku sportowego i nie mam tu na myśli tylko i wyłącznie atmosfery, która panuje w szatni, a raczej myślę o procesach, które dzieją się nie tylko na boisku, podczas treningu, ale również po jego zakończeniu i tuż przed nim.

Drugim elementem będzie rywalizacja sportowa, która napędza całą maszynę rozwoju zawodnika. Często zdrowa rywalizacja jest fundamentem zwiększającym zaangażowanie w trening i postawę na meczu.

Jako trzeci element wymieniłbym komunikację, która jest podstawowym narzędziem pracy każdego trenera.

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak jest to ważny element i jak duży wpływ ma on na postawę zawodnika.

Ostatnim elementem, na który zwróciłbym uwagę, jest cel do którego dąży drużyna. Jeśli odpowiednio wyznaczymy cel to działanie drużyny będzie na nim skupione. Również każdy z zawodników będzie dodatkowo umotywowany do jego realizacji.


FL: A jaką w tym wszystkim rolę odgrywa Lider?


PH: Nie zawsze Lider na boisku oznacza lidera w szatni, jeden może mieć większy wpływ na grę, drugi na atmosferę co również ma przełożenie na wynik. Liderem może być również trener, co wcale nie jest oczywiste. Coraz częściej mówi się również o tym, że w drużynie nie ma jednego lidera a może być ich kilku. Czasami mówimy nawet o liderach formacji np. lider formacji obrony czy lider formacji ataku, z całą pewnością jeśli mamy ich kilku, to oni również muszą ze soba umieć współpracować.


FL: Na rynku wydawniczym jest wiele książek dotyczących tego jak skutecznie zarządzać zespołem jednak każda z nich opisuje nieco inny sposób pracy z grupą zwraca również uwagę na inne elementy które mogą decydować o skuteczności funkcjonowania zespołu skąd biorą się tak różne podejścia? 


PH: Dla mnie jest rzeczą oczywistą, że budowanie skutecznego zespołu to nie jest przepis na ciasto.

Każdy zespół jest inny, tak jak jest inna osobowość trenera, który pracuje z daną grupą. Dlatego w tym przypadku warto uwzględniać swoje doświadczenie, wiedzę, ale również zadawać sobie różnego rodzaju pytania, które mogą być pomocne do tego żeby zrozumieć funkcjonowanie zespołu, w którym się pracuje. Wypracować metody, które można później sprawdzić i ocenić ich efektywność


FL: Zatem na to wróci Pan uwagę podczas zbliżających się warsztatów?


PH: Z całą pewnością chciałbym wykorzystać potencjał grupy oraz wiedzę osób, które pojawią się na szkoleniu. Czasami zadanie sobie prostych pytań prowadzi do rozwiązań, o których na co dzień nie myślimy. Z drugiej strony chciałbym podzielić się moimi spostrzeżeniami i doświadczeniem, które może być pomocne w pracy z grupą. Po trzecie skupię się na praktycznych aspektach mogących wspomóc działanie trenera i mam na myśli również pokazanie pewnych ćwiczeń, których nie tylko zobaczymy efekty występujące w grupie, ale również będziemy mogli podzielić się swoim doświadczeniem. Nie zabraknie również materiałów wideo, które również chciałbym omówić z uczestnikami zbliżającego się szkolenia


Dziękuję za rozmowę


ZAPISY NA SZKOLENIE





POZNAJ Football Lab

Szkolenia Football Lab
Szkolenia dla trenerów piłki nożnej mające na celu zapoznanie uczestników z podstawami systemu szkolenia Football Lab. Po ukończeniu szkolenia każdy z uczestników otrzyma certyfikat. Szkolenie będzie podzielone na następujące bloki tematyczne:
Taktyka
Technika
Motoryka
Psychika
Zobacz szkolenia
Obozy Fotball Lab
Organizujemy obozy dla zawodników i zawodniczek w wieku 6-16 lat w wersji stacjonarnej i dochodzeniowej. Podczas każdego obozu realizujemy program FOOTBALL LAB ELITE CAMP, który kompleksowo rozwija zawodników w czterech najistotniejszych obszarach:
Taktyka
Technika
Motoryka
Psychika
Zobacz obozy
Akademia techniki Skillsbox
Akademia Techniki SKILLS BOX to unikalny i nowoczesny projekt, który ma na celu kompleksowe przygotowanie techniczne zawodników do gry na najwyższym poziomie. Naszym celem jest wypracowanie u zawodników perfekcyjnej techniki, którą są w stanie wykorzystać w warunkach meczowych, pod presją czasu, przeciwnika czy narastającego zmęczenia. Trening zbliżony jest do warunków meczowych, dzięki czemu edukacja następuje w sposób naturalny, a zawodnik z łatwością wykorzystuje poznane elementy podczas meczu. Zobacz więcej
Konspekty treningowe
Zobacz filmy Football Lab