5 NAJCZĘSTSZYCH PRZYCZYN ZŁEGO NASTAWIENIA DO MECZU.


Odpowiednie nastawienie do meczu ma pozytywny wpływ na jego przebieg. Często jednak nasi zawodnicy są źle nastawieni na rywalizację z przeciwnikiem.
Trening mentalny
06/02/2017 09:20

Odpowiednie nastawienie do meczu ma pozytywny wpływ na jego przebieg. Często jednak nasi zawodnicy są źle nastawieni na rywalizację z przeciwnikiem. Poniżej znajdziecie 5 najczęstszych przyczyn złego nastawienia do meczu:

1.Brak planu/brak taktyki – grajmy swoje, grajmy na zero z tyłu, grajmy jak ostatnio.

Brak planu a często brak taktyki sprawia, że trudno o pomysł na grę, szczególnie wtedy, gdy pojawiają się trudności.

2.Kalkulowanie – Wygramy? Przegramy? Mają silniejszy zespół od nas! Wygraliśmy 3 ostatnie spotkanie, ale kiedyś nastąpi przełamanie, oby tylko nie dziś.

Kalkulowanie to jedna z głównych przyczyn złego nastawienia często sprawiają, że mecz już od samego początku nie układa się pomyślnie. Zawodnicy najczęściej są skupieni na przyszłości, a nie teraźniejszości.

3.Samoutrudnianie – znowu się nie wyspałem przed meczem, dziś wstałem jakiś nieprzytomny i obolały, boli mnie coś w kolanie, przesadziłem ostatnio z siłownią bo jakiś zajechany jestem.

Samoutrudnianie to technika autoprezentacji, która pozwala czasowo ochronić poczucie własnej wartości. Polega na przewidywaniu niepowodzenia i jednoczesnym przygotowywaniu takich jego wyjaśnień, które minimalizują brak własnych zdolności jako możliwą przyczynę niepowodzenia.

4.Dyskusje z kolegami w szatni w dniu meczu „nie przegrali spotkania od 5 kolejek, ostatnio wygrywają wszystko co się da, w każdym meczu grali na zero z tyłu”.

Dyskusje mogą być oczywiście konstruktywne, jednak w dniu meczu równie często wywołują niepokój i zmianę nastawienia, szczególnie wtedy, kiedy są prowadzone na pewnym poziomie ogólności.

5.Presja otoczenia – musicie z nimi wygrać!!! Nie możemy z nimi przegrać!!! Ten mecz może być dla nas ostatni jeśli przegramy.

Presja często wywołana jest osobami z otoczenia zawodnika. Oczekiwania pojawić się mogą ze strony klubu, kibiców, trenera. Często w wypowiedziach innych słyszymy słowa: “musisz, nie możesz, powinieneś”.

O tym, w jaki sposób budować odpowiednie nastawienie u zawodników przed meczem dowiecie się podczas warsztatów Mentalfootball, na które serdecznie zapraszam – Paweł Habrat – psycholog  sportu.

Więcej informacji oraz zapisy poniżej:

WARSZTATY MENTALFOOTBALL

POZNAJ Football Lab

Szkolenia Football Lab
Szkolenia dla trenerów piłki nożnej mające na celu zapoznanie uczestników z podstawami systemu szkolenia Football Lab. Po ukończeniu szkolenia każdy z uczestników otrzyma certyfikat. Szkolenie będzie podzielone na następujące bloki tematyczne:
Taktyka
Technika
Motoryka
Psychika
Zobacz szkolenia
Obozy Fotball Lab
Organizujemy obozy dla zawodników i zawodniczek w wieku 6-16 lat w wersji stacjonarnej i dochodzeniowej. Podczas każdego obozu realizujemy program FOOTBALL LAB ELITE CAMP, który kompleksowo rozwija zawodników w czterech najistotniejszych obszarach:
Taktyka
Technika
Motoryka
Psychika
Zobacz obozy
Akademia techniki Skillsbox
Akademia Techniki SKILLS BOX to unikalny i nowoczesny projekt, który ma na celu kompleksowe przygotowanie techniczne zawodników do gry na najwyższym poziomie. Naszym celem jest wypracowanie u zawodników perfekcyjnej techniki, którą są w stanie wykorzystać w warunkach meczowych, pod presją czasu, przeciwnika czy narastającego zmęczenia. Trening zbliżony jest do warunków meczowych, dzięki czemu edukacja następuje w sposób naturalny, a zawodnik z łatwością wykorzystuje poznane elementy podczas meczu. Zobacz więcej
Konspekty treningowe
Zobacz filmy Football Lab