5 PROSTYCH METOD WALKI Z PORAŻKĄ


Nikt jej nie planuje, a czasem się z nią spotyka. Im bardziej staramy się jej uniknąć, tym bardziej zwiększamy szanse na jej pojawienie się.
Trening mentalny
12/06/2017 08:57

Nikt jej nie planuje, a czasem się z nią spotyka. Im bardziej staramy się jej uniknąć, tym bardziej zwiększamy szanse na jej pojawienie się.

To uczucie smutku lub złości, które nastąpiło właśnie po przegranym spotkaniu, napełniając moją głowę tysiącem myśli i pytań, powodowało we mnie chęć powiedzenia, że to, co się stało, nie powinno się wydarzyć, a było to totalną porażką…

Osobiście staram się unikać słowa „porażka”, gdyż zawiera ono negatywną, emocjonalną ocenę, która na ogół tylko utrudnia wyjście z trudnej sytuacji w jakiej znalazł się sportowiec. Jak wiemy emocje nie pomagają̨ w obiektywnej analizie startu w zawodach czy meczu. Do takiej analizy warto podchodzić z „chłodną głową”. Zamiast o „porażce”, wolę mówić o „przegranej”, co jest raczej sumą wielu czynników, nie zawsze pozostających pod kontrolą zawodnika.

Warto, abyś traktował przegrane lub nieudane mecze/zawody, jako element Twojego doświadczenia, a nie jako sytuacje bez wyjścia, czy karę za słabszy występ. Skoro nie zmienisz sytuacji, spróbuj zmienić sposób myślenia o niej. Takie podejście pozwala na dość szybkie dojście do siebie po przegranej i wyciągnięcie konstruktywnych wniosków, a także zmniejsza możliwość wystąpienia paraliżującej obawy przed kolejnym występem.

Co zatem można zrobić i czego unikać, by choć trochę pomóc sobie z przegraną?

  • Staraj się analizować start, kiedy emocje opadną.
  • Analizuj zarówno dobre występy, jak i te, z których byłeś mniej zadowolony.
  • Unikaj skrajnych sądów i ocen (nadmierne uogólnienie): „wszystko było źle”, „nic mi nie wychodziło”, bo obiektywnie trudno znaleźć występ, w którym wszystko byłoby dobrze.
  • Pamiętaj, że nie zawsze metoda jak najszybszego zapomnienia nieudanego meczu/startu jest konstruktywna.
  • Rozgranicz elementy występu na te, na które miałeś wpływ, od tych, na które wpływu nie miałeś np. decyzje sędziego, warunki atmosferyczne, kibice.

Traktowanie przegranej w kategoriach emocjonalnych i narzucanie na siebie tak zwanych etykiet: „jestem słaby, beznadziejny”, „do niczego się nie nadaję”, nie sprzyja sportowemu rozwojowi. Potraktuj przegraną jako lekcję, dzięki której będziesz więcej wiedział o sobie, a jednocześnie będzie to element pracy nad sobą.

Paweł Habrat – psycholog sportu

POZNAJ Football Lab

Szkolenia Football Lab
Szkolenia dla trenerów piłki nożnej mające na celu zapoznanie uczestników z podstawami systemu szkolenia Football Lab. Po ukończeniu szkolenia każdy z uczestników otrzyma certyfikat. Szkolenie będzie podzielone na następujące bloki tematyczne:
Taktyka
Technika
Motoryka
Psychika
Zobacz szkolenia
Obozy Fotball Lab
Organizujemy obozy dla zawodników i zawodniczek w wieku 6-16 lat w wersji stacjonarnej i dochodzeniowej. Podczas każdego obozu realizujemy program FOOTBALL LAB ELITE CAMP, który kompleksowo rozwija zawodników w czterech najistotniejszych obszarach:
Taktyka
Technika
Motoryka
Psychika
Zobacz obozy
Akademia techniki Skillsbox
Akademia Techniki SKILLS BOX to unikalny i nowoczesny projekt, który ma na celu kompleksowe przygotowanie techniczne zawodników do gry na najwyższym poziomie. Naszym celem jest wypracowanie u zawodników perfekcyjnej techniki, którą są w stanie wykorzystać w warunkach meczowych, pod presją czasu, przeciwnika czy narastającego zmęczenia. Trening zbliżony jest do warunków meczowych, dzięki czemu edukacja następuje w sposób naturalny, a zawodnik z łatwością wykorzystuje poznane elementy podczas meczu. Zobacz więcej
Konspekty treningowe
Zobacz filmy Football Lab