ŚWIADOMY ODDECH


Trening mentalny
09/03/2021 11:32

Ostatni rzut karny Roberta Lewandowskiego w wygranym meczu z Borussią Dortmund jest doskonałym pretekstem do przyjrzenia się z bliska różnego typu technikom i metodom, jakie stosują zawodnicy na najwyższym poziomie, aby wspomóc swoje wykonanie w najważniejszych momentach gry. 

Karne Lewandowskiego są o tyle specyficzne, że posiadają pewną ważną rutynę – zawsze zaczynają się od głębokiego oddechu.

I ma to głęboki sens, ponieważ w sytuacjach, które wywołują w nas strach, bądź presję często reagujemy tendencją do napinania się powodując tym samym spłycenie oddechu. Więc aby uzyskać odpowiednią ilość tlenu, osoba oddychająca w ten sposób musi oddychać szybciej, co na poziomie emocjonalnym wywołuje jeszcze większy strach, lęk lub presję.

Pomocny może okazać się oddech przeponowy, który pozwala przywrócić prawidłową równowagę pomiędzy układem współczulnym i przywspółczulnym autonomicznego układu nerwowego przywracając tym samym równowagę psychofizyczną. Aby zapobiec tendencji do oddychania mięśniami klatki piersiowej w sytuacji stresowej należy zgłębić oddech koncentrując się na oddechu przeponowym w rytmie 5-6 cykli na minutę. 

Aby sprawdzić swój oddech połóż jedną rękę nad piersiami, a drugą na brzuchu poniżej mostka. Sprawdź, co się dzieje z twoją ręką w trakcie oddychania. Jeśli porusza się tylko dłoń położona na klatce piersiowej, oznacza to że w niewielkim stopniu używasz przepony.

 

Co daje nam świadome oddychanie? 

 

- redukuje napięcie w ciele,

- dotlenia mózg, 

- oczyszcza organizm z toksyn,

- obniża poziom kortyzolu, 

- uwalnia od napięcia i stresu.


Więcej na temat świadomego oddychania i technik oddechowych dowiecie się w trakcie letnich obozów piłkarskich Football Lab.

Karolina Pietrzak - psycholog sportu
Mariusz Paszkowski 

POZNAJ Football Lab

Szkolenia Football Lab
Szkolenia dla trenerów piłki nożnej mające na celu zapoznanie uczestników z podstawami systemu szkolenia Football Lab. Po ukończeniu szkolenia każdy z uczestników otrzyma certyfikat. Szkolenie będzie podzielone na następujące bloki tematyczne:
Taktyka
Technika
Motoryka
Psychika
Zobacz szkolenia
Obozy Fotball Lab
Organizujemy obozy dla zawodników i zawodniczek w wieku 6-16 lat w wersji stacjonarnej i dochodzeniowej. Podczas każdego obozu realizujemy program FOOTBALL LAB ELITE CAMP, który kompleksowo rozwija zawodników w czterech najistotniejszych obszarach:
Taktyka
Technika
Motoryka
Psychika
Zobacz obozy
Akademia techniki Skillsbox
Akademia Techniki SKILLS BOX to unikalny i nowoczesny projekt, który ma na celu kompleksowe przygotowanie techniczne zawodników do gry na najwyższym poziomie. Naszym celem jest wypracowanie u zawodników perfekcyjnej techniki, którą są w stanie wykorzystać w warunkach meczowych, pod presją czasu, przeciwnika czy narastającego zmęczenia. Trening zbliżony jest do warunków meczowych, dzięki czemu edukacja następuje w sposób naturalny, a zawodnik z łatwością wykorzystuje poznane elementy podczas meczu. Zobacz więcej
Konspekty treningowe
Zobacz filmy Football Lab