KIEDY NA BOISKU POJAWIA SIĘ ZŁOŚĆ...

Jak często zdarzają nam się sytuację, że zawodnik nie może opanować swojej złości, staje się agresywny, zachowuje się „nieodpowiednio”? Wielu z nas nie rozumiejąc mechanizmu powstawania takich zachowań reaguje krzykiem, ganiąc gracza za „złe” zachowanie. A może zamiast oceniać i wyciągać konsekwencję warto zastanowić się nad podłożem złości i tym, co takiego mogło się wydarzyć, co spowodowało pojawienie się takiej emocji i co my jako trenerzy możemy zrobić w takiej sytuacji, aby pomóc naszemu zawodnikowi?
Jak często zdarzają nam się sytuację, że zawodnik nie może opanować swojej złości, staje się agresywny, zachowuje się „nieodpowiednio”? Wielu z nas nie rozumiejąc mechanizmu powstawania takich zachowań reaguje krzykiem, ganiąc gracza za „złe” zachowanie.
A może zamiast oceniać i wyciągać konsekwencję warto zastanowić się nad podłożem złości i tym, co takiego mogło się wydarzyć, co spowodowało pojawienie się takiej emocji i co my jako trenerzy możemy zrobić w takiej sytuacji, aby pomóc naszemu zawodnikowi?
Aby zrozumieć mechanizm powstawania złości musimy pamiętać, że bardzo często jest ona tylko wierzchołkiem góry lodowej pod powierzchnią której kryje wiele innych, trudnych emocji i sytuacji, z którymi zawodnik nie do końca potrafi sobie w konstruktywny sposób poradzić. W konsekwencji mogą one przeradzać się właśnie w: napady płaczu, histerii czy agresji w stosunku do innych zawodników, czy nawet trenera.
Zanim ocenimy i zareagujemy na wyładowanie złości przez zawodnika postarajmy się dotrzeć do jego źródła, tak aby w przyszłości móc z jednej strony unikać zachowań, mogących ją nasilać, z drugiej pomóc zawodnikowi zrozumieć, że emocje o różnych znakach, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych, nie są niczym dziwnym - wręcz przeciwnie, są ważne i potrzebne zarówno w sporcie, jak i w życiu. Oczywiście pod warunkiem, że potrafimy nimi odpowiednio zarządzać.
Do najczęstszych powodów złości należą:
- smutek i odrzucenie
- niepowodzenie
- frustracja
- zażenowanie
- poczucie zagrożenia
Złość często obrazuje również niski poziom pewności siebie i samooceny, poczucie zagrożenia, bezradność czy niepewność. Wg przeprowadzonych przez nas badań* (przebadanych ponad 400 zawodników w różnym wieku i doświadczeniu) najczęstszą przyczyną złości zawodnika związanej bezpośrednio z działaniem trenerów są: niezrozumiała krytyka, krzyk trenera, niesprawiedliwość, brak konsekwencji. Często zawodnik reaguje złością jednocześnie próbując zwrócić na siebie uwagę w momencie kiedy ma poczucie, iż nie są dostrzegane jego wysiłek i starania. Równie częstym powodem złości zawodnika jest presja ze strony trenera, kibiców, rodziców czy zawodników z drużyny.
Biorąc pod uwagę powyższe badania, trenerzy powinni wyciągnąć wnioski i wdrożyć je do codziennej pracy. To często właśnie ich postawa, sposób prowadzenia zajęć czy komunikacja BEZPOŚREDNIO wpływają nie tylko na rozwój zawodnika, ale także na jego emocje, w tym ZŁOŚĆ.
TRENERZE: zanim ocenisz, skrytykujesz, ukarzesz, posadzisz na ławce czy wyrzucisz z zajęć, zastanów się co jest przyczyną złości zawodnika.
W kolejnym artykule przybliżymy pozytywne aspekty złości oraz sposoby transferu złości na złość sportową.
*Wg autorskiego badania KEPT