GRA 1v1 - PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI DLA TRENERÓW

Umiejętność gry 1v1 zarówno w ataku jak i obronie to jeden z kluczowych elementów nowoczesnego futbolu. Często to właśnie udane akcje 1v1 determinują końcowy wynik meczów na najwyższym poziomie. Dlatego też warto zastanowić się jak zwiększyć efektywność naszego procesu szkoleniowego w tym elemencie gry.
GRA 1v1 - PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI DLA TRENERÓW
1. Pamiętaj, że gra 1v1 to tylko jeden z elementów rozwoju zawodnika. Oczywiście w trakcie gry pojawia się więcej innych elementów technicznych takich jak podania i przyjęcia, ale często to właśnie wygrany pojedynek 1v1 decyduje o końcowym rezultacie.
2. W piłce nożnej liczy się przede wszystkim szybkość i efektywność. Gra 1v1 jest tylko alternatywą w momencie kiedy zawodnik ma zamknięte szybsze i bardziej efektywne rozwiązania (ofensywne przyjęcie kierunkowe mijające przeciwnika, rozegranie dwójkowe/trójkowe etc.). Zwróć uwagę na odpowiednią etapizację działań na boisku i decyzyjność. Rozwijając grę 1v1, pamiętaj o stosowaniu większych gier 2v2/4v4, aby zwiększyć poziom decyzyjności i rozumienia gry zawodników.
3. Nauczania różnorodnych elementów gry 1v1 doprowadza do zwiększenia koordynacji ruchowej oraz zwinności. Większa liczba narzędzi to także większa pewność siebie zawodnika.
4. W etapie metodycznym nauczaj różnorodnych form, w etapie trenowania
doskonal wybrane elementy w zależności od typu zawodnika, jego pozycji czy predyspozycji ruchowych.
5. W nauczaniu gry 1v1 wykorzystaj wiek egocentryczny oraz okres sensytywny do rozwoju koordynacji ruchowej.
6. Pamiętaj o nauczaniu i doskonaleniu gry 1v1 w różnych formach ustawienia zawodnika defensywnego (pozycja frontalna, z boku, z tyłu).
7. Grę 1v1 nauczaj w metodycznej konfiguracji: prowadzenie piłki, ocena sytuacji, ruch zwodny, dalsze działania w zależności od rezultatu (pozytywny: finalizacja, podanie, dalszy drybling; negatywny: faza przejściowa A-O).
8. Pamiętaj o fazach przejściowych A-O, O-A, kontynuuj grę po przejęciu piłki przez defensywnego.
9. Stosuj różne formy i metody treningowe. Wypracuj automatyzację techniczną i jak najszybciej doprowadź do sytuacji, aby środki treningowe zapewniały zawodnikom możliwość wyboru, co zwiększy ich poziom decyzyjności.
10. Nauczanie i doskonalenie ruchów zwodnych możesz zlecić swoim jako forma treningu indywidualnego. Pamiętaj jednak o zwróceniu uwagi na detale, które determinują skuteczność danego zagrania.
11. Gra 1v1 to nie tylko atak, pamiętaj również o działaniach defensywnych. Do 10 r.ż. 70% czasu poświęcamy na coaching elementów ofensywnych a 30% na działania defensywne. Później proporcje coachingowe się zmieniają.
12. Gra 1v1 to nie tylko nogi a całe ciało, pamiętaj o zwróceniu uwagi na odpowiednią pracę ciała i ramion (wyblok w działaniach ofensywnych i defensywnych). Wystarczy spojrzeć na grę ofensywną Edena Hazarda, aby dostrzec w jaki sposób wykorzystuje w dryblingu swoją szybkość, siłę, prowadzenie nogą dalszą i wyblok przeciwnika ciałem i ramionami.
13. Stwórz na treningu warunku, jak najbardziej zbliżone do tych meczowych, co pozwoli oswoić się z presją, jaka towarzyszy spotkaniom o punkty.
14. Chwal nie tylko w sytuacji wygrania, sukcesu czy skutecznego działania, ale również za sam fakt podjęcia próby. To zachęci do dalszej pracy i zdobywania doświadczenia, które jest niezbędne na drodze do budowania poczucia własnej skuteczności.
15. Gra 1v1 to ciągła rywalizacja, pamiętaj o punktowaniu (punkt za wygrany pojedynek zarówno w ofensywie jak i defensywie).
16. Skuteczność i perfekcja nie rodzi się od razu. Pamiętaj o odpowiedniej częstotliwości bodźców treningowych.
Karolina Pietrzak - psycholog sportu, ekspert Football Lab
Mariusz Paszkowski - współtwórca Football Lab
"Mecz wygrywa ta drużyna, która podczas gry zwycięży więcej pojedynków 1v1" - Sir Alex Ferguson
Zapraszamy na kolejną edycję pierwszego w Polsce szkolenia, które kompleksowo klasyfikuje grę 1v1 oraz daje gotowe i sprawdzone rozwiązania metodyczno - systemowe, które pozwolą w efektywny sposób rozwijać umiejętność gry 1v1.
METODYKA GRY 1v1 - SPRAWDŹ OFERTĘ