GRA 1v1 - PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI DLA TRENERÓW


Umiejętność gry 1v1 zarówno w ataku jak i obronie to jeden z kluczowych elementów nowoczesnego futbolu. Często to właśnie udane akcje 1v1 determinują końcowy wynik meczów na najwyższym poziomie. Dlatego też warto zastanowić się jak zwiększyć efektywność naszego procesu szkoleniowego w tym elemencie gry.
Trening piłkarski, Trening mentalny
24/09/2019 20:31


GRA 1v1 - PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI DLA TRENERÓW


1. Pamiętaj, że gra 1v1 to tylko jeden z elementów rozwoju zawodnika. Oczywiście w trakcie gry pojawia się więcej innych elementów technicznych takich jak podania i przyjęcia, ale często to właśnie wygrany pojedynek 1v1 decyduje o końcowym rezultacie.

2. W piłce nożnej liczy się przede wszystkim szybkość i efektywność. Gra 1v1 jest tylko alternatywą w momencie kiedy zawodnik ma zamknięte szybsze i bardziej efektywne rozwiązania (ofensywne przyjęcie kierunkowe mijające przeciwnika, rozegranie dwójkowe/trójkowe etc.). Zwróć uwagę na odpowiednią etapizację działań na boisku i decyzyjność. Rozwijając grę 1v1, pamiętaj o stosowaniu większych gier 2v2/4v4, aby zwiększyć poziom decyzyjności i rozumienia gry zawodników.


3. Nauczania różnorodnych elementów gry 1v1 doprowadza do zwiększenia koordynacji ruchowej oraz zwinności. Większa liczba narzędzi to także większa pewność siebie zawodnika.4. W etapie metodycznym nauczaj różnorodnych form, w etapie trenowania 

doskonal wybrane elementy w zależności od typu zawodnika, jego pozycji czy predyspozycji ruchowych.


5. W nauczaniu gry 1v1 wykorzystaj wiek egocentryczny oraz okres sensytywny do rozwoju koordynacji ruchowej.


6. Pamiętaj o nauczaniu i doskonaleniu gry 1v1 w różnych formach ustawienia zawodnika defensywnego (pozycja frontalna, z boku, z tyłu).


7. Grę 1v1 nauczaj w metodycznej konfiguracji: prowadzenie piłki, ocena sytuacji, ruch zwodny, dalsze działania w zależności od rezultatu (pozytywny: finalizacja, podanie, dalszy drybling; negatywny: faza przejściowa A-O).


8. Pamiętaj o fazach przejściowych A-O, O-A, kontynuuj grę po przejęciu piłki przez defensywnego.


9. Stosuj różne formy i metody treningowe. Wypracuj automatyzację techniczną i jak najszybciej doprowadź do sytuacji, aby środki treningowe zapewniały zawodnikom możliwość wyboru, co zwiększy ich poziom decyzyjności.


10. Nauczanie i doskonalenie ruchów zwodnych możesz zlecić swoim jako forma treningu indywidualnego. Pamiętaj jednak o zwróceniu uwagi na detale, które determinują skuteczność danego zagrania.


11. Gra 1v1 to nie tylko atak, pamiętaj również o działaniach defensywnych. Do 10 r.ż. 70% czasu poświęcamy na coaching elementów ofensywnych a 30% na działania defensywne. Później proporcje coachingowe się zmieniają.


12. Gra 1v1 to nie tylko nogi a całe ciało, pamiętaj o zwróceniu uwagi na odpowiednią pracę ciała i ramion (wyblok w działaniach ofensywnych i defensywnych). Wystarczy spojrzeć na grę ofensywną Edena Hazarda, aby dostrzec w jaki sposób wykorzystuje w dryblingu swoją szybkość, siłę, prowadzenie nogą dalszą i wyblok przeciwnika ciałem i ramionami.
13. Stwórz na treningu warunku, jak najbardziej zbliżone do tych meczowych, co pozwoli oswoić się z presją, jaka towarzyszy spotkaniom o punkty.


14. Chwal nie tylko w sytuacji wygrania, sukcesu czy skutecznego działania, ale również za sam fakt podjęcia próby. To zachęci do dalszej pracy i zdobywania doświadczenia, które jest niezbędne na drodze do budowania poczucia własnej skuteczności.


15. Gra 1v1 to ciągła rywalizacja, pamiętaj o punktowaniu (punkt za wygrany pojedynek zarówno w ofensywie jak i defensywie).

16. Skuteczność i perfekcja nie rodzi się od razu. Pamiętaj o odpowiedniej częstotliwości bodźców treningowych.
Karolina Pietrzak - psycholog sportu, ekspert Football Lab

Mariusz Paszkowski - współtwórca Football Lab"Mecz wygrywa ta drużyna, która podczas gry zwycięży więcej pojedynków 1v1" - Sir Alex Ferguson

Zapraszamy na kolejną edycję pierwszego w Polsce szkolenia, które kompleksowo klasyfikuje grę 1v1 oraz daje gotowe i sprawdzone rozwiązania metodyczno - systemowe, które pozwolą w efektywny sposób rozwijać umiejętność gry 1v1.METODYKA GRY 1v1 - SPRAWDŹ OFERTĘPOZNAJ Football Lab

Szkolenia Football Lab
Szkolenia dla trenerów piłki nożnej mające na celu zapoznanie uczestników z podstawami systemu szkolenia Football Lab. Po ukończeniu szkolenia każdy z uczestników otrzyma certyfikat. Szkolenie będzie podzielone na następujące bloki tematyczne:
Taktyka
Technika
Motoryka
Psychika
Zobacz szkolenia
Obozy Fotball Lab
Organizujemy obozy dla zawodników i zawodniczek w wieku 6-16 lat w wersji stacjonarnej i dochodzeniowej. Podczas każdego obozu realizujemy program FOOTBALL LAB ELITE CAMP, który kompleksowo rozwija zawodników w czterech najistotniejszych obszarach:
Taktyka
Technika
Motoryka
Psychika
Zobacz obozy
Akademia techniki Skillsbox
Akademia Techniki SKILLS BOX to unikalny i nowoczesny projekt, który ma na celu kompleksowe przygotowanie techniczne zawodników do gry na najwyższym poziomie. Naszym celem jest wypracowanie u zawodników perfekcyjnej techniki, którą są w stanie wykorzystać w warunkach meczowych, pod presją czasu, przeciwnika czy narastającego zmęczenia. Trening zbliżony jest do warunków meczowych, dzięki czemu edukacja następuje w sposób naturalny, a zawodnik z łatwością wykorzystuje poznane elementy podczas meczu. Zobacz więcej
Konspekty treningowe
Zobacz filmy Football Lab