DETERMINACJA, CZYLI JAK STWORZYĆ PIŁKARSKIEGO WOJOWNIKA


„Uwierzcie! Musicie włożyć do głowy jedną rzecz – że możemy to zrobić! Wierzcie przez cały czas. Nawet jeśli nie strzelimy gola w pierwszych 15 czy 20 minutach. Wierzcie! W 65., 66., 67. minucie, wierzcie, że możemy strzelić. Wtedy całe Anfield będzie za nami. Zaufajcie mi chłopcy, możemy to zrobić! Aby osiągać swoje marzenia trzeba być odważnym”- Jurgen Klopp przed rewanżowym meczem z Barceloną w półfinale Ligii Mistrzów.
Trening piłkarski, Trening mentalny
15/05/2019 16:53

    W ostatnich dniach byliśmy świadkami niezwykłych wydarzeń podczas meczów półfinałowych Champions League. Mecze rewanżowe pokazały, iż nie tylko same umiejętności techniczne, taktyczne, mentalne czy przygotowanie motoryczne pozwalają uzyskać końcowy sukces. Ważna jest jeszcze WIARA w końcowy sukces, WALKA do ostatnich sekund i słowo klucz DETERMINACJA!!


Warto więc zastanowić się czym jest owa DETERMINACJA i przede wszystkim w jaki sposób ją ROZWIJAĆ.


„Pamiętaj, iż twoja determinacja, by osiągnąć sukces liczy się bardziej,

niż cokolwiek innego na świecie.”

Abraham Lincoln


Determinacja, co to takiego?


DETERMINACJA to nic innego jak zdolność do podejmowania konkretnych, stanowczych decyzji spowodowanych mocnym wewnętrznym przekonaniem i siłą woli. To coś, co pozwala ci sięgnąć po najgłębsze rezerwy, kiedy jest to najbardziej potrzebne, aby zrealizować założone cele! To właśnie dzięki determinacji możesz pokonywać swoje słabości! To coś, co pozwala ci w ostatnich sekundach meczu obrócić jego losy, pomimo wybitnego poziomu zmęczenia. 


DETERMINACJA ściśle powiązana jest z takimi określeniami jak: wytrwałość, charakter, dążenie do celu, entuzjam, ambicja, uporczywość, przebojowość, konsekwencja, niezłomność, zaangażowanie czy motywacja.


„Determinacja jest wezwaniem budzącym ludzką wolę”

Anthony Robbins

Jak rozwijać determinację?


W takim razie jak rozwijać determinację u młodych zawodników (i nie tylko młodych), aby stali się piłkarskimi wojownikami i w każdym momencie, pomimo napotykanych trudności, walczyli o realizacje swoich celów?


Dzieci, a w tym również twoi zawodnicy, uczą się przede wszystkim przez obserwację i naśladowanie. Dlatego tak ważne jest, aby trener był przykładem i reprezentował wartości, jakie chce zaszczepić swoim zawodnikom. Pokazuj swoją postawą, że warto walczyć zawsze do końca, że wartością jest ciężka praca, wytrwałość i stawianie czoła trudnościom! 


Chcąc rozwijać charakter swoich zawodników, doceniaj sytuacje, w których wykazali się zimną krwią, walecznością i wolą walki! Niech czują, że są to wartości, które ich trener wysoko ceni!


Stwarzaj na treningach sytuacje, w których zawodnicy będą mogli wykazać się niezłomnością charakteru, sumiennością czy determinacją. Zdrowa rywalizacja i współzawodnictwo pozwolą zaszczepić w nich chęć zwyciężania. Wzmacniaj u zawodników poczucie zadowolenia z pełnego zaangażowania, którym się wykazują, a nie z samego wyniku końcowego.


Traktuj trudności jako dodatkowe wyzwania, które mobilizują do działania. Zachęcaj swoich zawodników do wychodzenia poza dotychczasowe ograniczenia - niech to będzie bodziec do rozwoju oraz szukania nowych wyzwań. Nie pozwól, aby strach przed porażką spowodował, że się wycofają. Pokaż, że tyle ile błędów, tyle możliwości do nauki i wyciągnięcia wniosków na przyszłość!


Pamiętaj jak ważną rolę pełni drużyna i to co dzieje się w szatni. Relacje na boisku, często są odzwierciedleniem tego, co dzieje się poza nim, więc postaraj się, aby twoja drużyna stanowiła jedność. Niech to będzie dobrze pracująca maszyna napędzana wspólnym CELEM! Buduj atmosferę sprzyjającą powstawaniu pozytywnych relacji między zawodnikami np. dbając o wspólnie spędzany czas poza treningami, celebrowanie wygranych, czy wspieranie się po przegranych. Zawodnicy, którzy sobie ufają, lubią się i dobrze znają będą chętniej angażowali się w realizację wspólnego celu i więcej będą w stanie z siebie dać, aby zrealizować założone zadania.


Ważne jest, aby drużyna miała świadomość tego, co chce osiągnąć. Konkretny, ambitny i realny cel zmotywuje zawodników do zwiększonego wysiłku, aby osiągnąć to co sobie założyła. Wspólnie wyznaczcie cele zarówno długo jak i krótkoterminowe i zadbaj, aby każdy z zawodników był świadomy zadań, jakie musicie zrealizować, aby te cele osiągnąć.
Warunki rozwoju determinacji


Musimy pamiętać, że jako trenerzy musi stworzyć odpowiednie warunki, aby rozwijać determinację. Większość z nas uważa, że do kształtowania determinacji potrzeba nieograniczonej ilości pochwał oraz nagród. Nic bardziej mylnego. Badania pokazują, że budowanie zaangażowania na bazie zewnętrznych czynników, takich jak np. wręczanie medali dla wszystkich uczestników imprez sportowych, czy innego typu nagród, owszem motywuje, ale na krótko.


Pełna gablota nic nieznaczących pucharów, otrzymanych za sam fakt wzięcia udziału w zawodach sprawia, że przestają one mieć dla nas większe znaczenie. Dlatego tak ważne jest kształtowanie u zawodników motywacji wewnętrznej np. poprzez podkreślanie znaczenia drogi, która prowadzi do osiągnięcia celu, a nie samego efektu końcowego. Niech to sam fakt zagrania w meczu będzie powodem do radości!


O MEDALACH I NIE TYLKO... JAK MOTYWOWAĆ MŁODYCH ZAWODNIKÓW


Często słyszy się wśród rozmów rodziców czy trenerów narzekania jakie to młode pokolenie jest „rozpieszczone”, jak im brakuje charakteru, jak szybko się zniechęcają. Musimy się zastanowić czy to dzieci się same rozpieszczają czy to raczej my im na każdym kroku „ułatwiamy” życie. Determinację rozwijamy między innymi poprzez pokonywanie trudności, ciężko więc będzie ją rozwijać kiedy młody zawodnik ma wszystko postawione „na tacy”. Zaczyna się to od małych, z pozoru błahych spraw. Tato zaniesie plecak na trening, mama plecak wypakuje i wypierze sprzęt, trener zawiąże buty na treningu.


„Zamiast kupować dziecku wszystko czego sam nie miałeś, naucz go wszystkiego, czego ciebie nie nauczono. Rzeczy się zużywają, wiedza pozostaje.” - Bruce Lee


Na szczęście liczne badania pokazują, że nie istnieje coś takiego, jak profil mistrza sportowego. Oczywiście są zawodnicy z większymi i mniejszymi predyspozycjami, ale należy pamiętać, że nawet jeśli zawodnik nie posiada pewnych umiejętności mentalnych, to możemy go ich nauczyć. I tak też jest z determinacją i wolą walki. Oczywiście im wcześniej zaczniemy tym łatwiej będzie nam wyposażyć młodych zawodników w te umiejętności. Naucz ich ciężkiej ale efektywnej pracy, pokaż że drużyny nigdy się nie zostawia, że sport to odwaga, realizacja celu do końca, pomimo tego, że jest trudno. Nie wszystko dostajemy od razu. Niektóre rzeczy wymagają czasu, wysiłku i ogromu pracy. Ale sport właśnie taki jest. Nie zawsze możemy wygrywać z naszymi przeciwnikami. Najważniejsze, żebyśmy nie przegrywali z samym sobą. 


„Całe lata próbowałem pojąć, dlaczego niektórzy ludzie mają większy zapał niż inni. Nie jestem przekonany, czy w ciągu 30 lat zbliżyłem się choćby o krok do rozwiązania tej zagadki. Nauczyłem się jednak jak okiełznać tę moc, i powtarzam raz jeszcze, że gdybym miał wybrać pomiędzy zapałem a talentem, wybrałbym to pierwsze. Dla mnie zapał to kombinacja woli, ciężkiej pracy, psychicznej siły, potęgi koncentracji i odmowy zaakceptowania porażki.”

Sir Alex FergusonJAK rozwijać determinację DEKALOG DLA TRENERÓW

1. ROZWIJAJ PASJĘ U ZAWODNIKÓW. Zawodnik z silną motywacją wewnętrzną jest mocniej zmotywowany do osiągania wyznaczonych celów.


2. BĄDŹ PRZYKŁADEM DLA SWOICH ZAWODNIKÓW. Swoją postawą pokazuj, że zawsze walczysz do końca i jesteś wytrwały w dążeniu do celu.

3. ODPOWIEDNIO DEFINIUJ CELE, zarówno indywidualne jak i drużynowe. Cele muszą być wymagające, ale przy odpowiednim nakładzie pracy i poświęcenia realne do zdobycia.

4. ODPOWIEDNIO ZARZĄDZAJ NAGRODAMI. Pamiętaj, że największą nagrodą dla młodych zawodników powinno być samo uczestniczenie w grze, a nie nagrody rzeczowe, do których młodzi zawodnicy szybko się przyzwyczajają.

5. ROZWIJAJ U ZAWODNIKÓW UMIEJĘTNOŚĆ OBIEKTYWNEJ OCENY ZAANGAŻOWANIA. Stosuj różne formy samooceny potreningowej zawodników. 


6. W TRENINGU CZĘSTO STOSUJ RÓŻNE FORMY RYWALIZACJI. 


7. ODPOWIEDNIO ZARZĄDZAJ RYWALIZACJĄ. W treningu stosuj takie ćwiczenia, żeby z jednej strony zwycięstwo wymagało dużego wysiłku, a z drugiej, żeby w każdym momencie było osiągalne (patrz przykładowe środki treningowe).


8. NAGRADZAJ POCHWAŁĄ DETERMINACJĘ, walkę do końca i zaangażowanie, a nie sam wynik końcowy.


9. ROZWIJAJ I WZMACNIAJ DZIECIĘCY ENTUZJAZM, który jest swoistą baterią do mierzenia się z przeciwnościami czy trudnościami. Dzieci z reguły nie kalkulują i pełne optymizmu, bez lęku przed niepowodzeniem, realizują napotkane na swojej drodze trudności.


10. EDUKUJ RODZICÓW!! W rozwijaniu determinacji ważne jest wspieranie przede wszystkim dążenia do pozytywnego wyniku niż sam wynik. 6 WSKAZÓWEK SPORTOWEGO RODZICA


„Nieważne jak mocno uderzasz, ale jak dużo jesteś w stanie znieść i nadal iść do przodu” - Rocky Balboa


Karolina Pietrzak, Mariusz Paszkowski


Fot. Flickr
SPRAWDŹ OFERTĘ LETNICH OBOZÓW PIŁKARSKICH

POZNAJ Football Lab

Szkolenia Football Lab
Szkolenia dla trenerów piłki nożnej mające na celu zapoznanie uczestników z podstawami systemu szkolenia Football Lab. Po ukończeniu szkolenia każdy z uczestników otrzyma certyfikat. Szkolenie będzie podzielone na następujące bloki tematyczne:
Taktyka
Technika
Motoryka
Psychika
Zobacz szkolenia
Obozy Fotball Lab
Organizujemy obozy dla zawodników i zawodniczek w wieku 6-16 lat w wersji stacjonarnej i dochodzeniowej. Podczas każdego obozu realizujemy program FOOTBALL LAB ELITE CAMP, który kompleksowo rozwija zawodników w czterech najistotniejszych obszarach:
Taktyka
Technika
Motoryka
Psychika
Zobacz obozy
Akademia techniki Skillsbox
Akademia Techniki SKILLS BOX to unikalny i nowoczesny projekt, który ma na celu kompleksowe przygotowanie techniczne zawodników do gry na najwyższym poziomie. Naszym celem jest wypracowanie u zawodników perfekcyjnej techniki, którą są w stanie wykorzystać w warunkach meczowych, pod presją czasu, przeciwnika czy narastającego zmęczenia. Trening zbliżony jest do warunków meczowych, dzięki czemu edukacja następuje w sposób naturalny, a zawodnik z łatwością wykorzystuje poznane elementy podczas meczu. Zobacz więcej
Konspekty treningowe
Zobacz filmy Football Lab