JAK RADZIĆ SOBIE Z BRAKIEM MOTYWACJI WEWNĘTRZNEJ?


Nie masz ochoty pójść na trening? Dopada Cię marazm? Czujesz, że tracisz motywację wewnętrzną, a sam trening nie sprawia Ci już takiej radości? Nie martw się, to dotyka większość z nas. Sprawdź jak sobie z tym poradzić i na nowo cieszyć się sportem.
Trening mentalny
04/04/2019 09:00

Deci i Ryan w swoich badaniach nad motywacją zauważają, że aby zachować motywację do danego zadania niezbędne są 3 czynniki: poczucie autonomii, kompetencji oraz istotności. Wiedząc, że są to kluczowe ogniwa wpływające na Twoje poczucie motywacji zastanów się, jak u Ciebie wyglądają jej poszczególne elementy.


1. Zastanów się dlaczego zacząłeś trenować i co lubisz w piłce nożnej?

Większość z nas przyzna, że spełnianie cudzych oczekiwań i rozkazów na dłuższą metę jest męczące i nie sprawia nam przyjemności. Dlatego też autonomia jest podstawową i naturalną potrzebą każdego człowieka, która daje nam wolność wyboru, możliwość kierowania własnym życiem i podejmowania samodzielnych decyzji. Oznacza wewnętrzną chęć zrobienia czegoś. Autonomię można rozpatrywać w jej czterech głównych obszarach: co robię? kiedy to robię? jak to robię? i z kim to robię?

Zastanów się, czy na wszystkie z tych obszarów masz wpływ? Czy jesteś zadowolony z tego, jak je realizujesz, a jeśli nie to czy możesz to zmienić? Zastanów się też dlaczego zacząłeś trenować piłkę nożną i co lubisz w tej dyscyplinie sportu?


2. Zastanów się w czym jesteś dobry i jakie posiadasz umiejętności?

Poczucie kompetencji dotyczy wewnętrznego poczucia, że posiadasz zasoby, które pozwalają ci dążyć do określonego celu, ale również przekonania, że twoje zdolności to coś nieskończonego, co możesz cały czas doskonalić i rozwijać. Czy jesteś świadom swoich umiejętności? Czy dają ci one możliwość dążenia do obranego przez ciebie celu?


3. Czy czujesz, że to co robisz jest ważne i wiesz, jaki jest tego cel?

Czy masz poczucie sensu swojej pracy i wysiłku jaki wkładasz w trening? Czy wiesz po co to robisz? Każdy z nas ma większe chęci do wykonywania jakiegoś zadania kiedy widzi w nim głębszy sens. Wie, że komuś ma ona służyć, czy coś ulepszać. Pewnie i tobie sprawia większą frajdę robienie czegoś, kiedy masz poczucie realizowania czegoś większego i trwalszego niż my sami.


4. Z kim dzielisz swoją pasję?

Ostatnim elementem, jednak nie mniej istotnym, który wpływa na naszą motywację, jest potrzeba realizowania się w kontekście społecznym, co oznacza nic innego, jak potrzebę przebywania z innymi ludźmi. Spędzanie wspólnie czasu, dzielenie przeżyć i emocji, sukcesów, a także wspieranie się i bycie wspieranym w momentach porażek czy trudności. Nie bez przyczyny mówi się, że człowiek jest istotą społeczną, której podstawową potrzebą jest bycie wśród innych ludzi. Ważne, aby byli to ludzie, którzy będą dla ciebie wsparciem, na których będziesz mógł liczyć i z którymi przebywanie będzie sprawiało ci przyjemność. 


Zobacz ile samodyscypliny wymaga każdy dzień treningów, zauważ wysiłek, jaki wkładasz w rozwijanie swoich umiejętności oraz to, jak wiele robisz, aby być w sporcie! Pomyśl o radości, jaką dają ci wygrane mecze, rywalizacja, pokonywanie przeszkód, pochwały trenera, czy poczucie, że stajesz się coraz lepszy! Bez motywacji ciężko wytrwać w sporcie, jednak pamiętaj, że nie da się być zmotywowanym non stop. Spadki motywacji dotyczą wszystkich, również tych najlepszych. Ważne, abyś pamiętał dlaczego to robisz, ile ci to daje i ile byś stracił rezygnując!


Karolina Pietrzak - psycholog, trener przygotowania mentalnego, 

jeden z ekspertów podczas Mental Football Camp 2019MENTAL FOOTBALL CAMP 2019 - SPRAWDŹ OFERTĘ

POZNAJ Football Lab

Szkolenia Football Lab
Szkolenia dla trenerów piłki nożnej mające na celu zapoznanie uczestników z podstawami systemu szkolenia Football Lab. Po ukończeniu szkolenia każdy z uczestników otrzyma certyfikat. Szkolenie będzie podzielone na następujące bloki tematyczne:
Taktyka
Technika
Motoryka
Psychika
Zobacz szkolenia
Obozy Fotball Lab
Organizujemy obozy dla zawodników i zawodniczek w wieku 6-16 lat w wersji stacjonarnej i dochodzeniowej. Podczas każdego obozu realizujemy program FOOTBALL LAB ELITE CAMP, który kompleksowo rozwija zawodników w czterech najistotniejszych obszarach:
Taktyka
Technika
Motoryka
Psychika
Zobacz obozy
Akademia techniki Skillsbox
Akademia Techniki SKILLS BOX to unikalny i nowoczesny projekt, który ma na celu kompleksowe przygotowanie techniczne zawodników do gry na najwyższym poziomie. Naszym celem jest wypracowanie u zawodników perfekcyjnej techniki, którą są w stanie wykorzystać w warunkach meczowych, pod presją czasu, przeciwnika czy narastającego zmęczenia. Trening zbliżony jest do warunków meczowych, dzięki czemu edukacja następuje w sposób naturalny, a zawodnik z łatwością wykorzystuje poznane elementy podczas meczu. Zobacz więcej
Konspekty treningowe
Zobacz filmy Football Lab