PAWEŁ HABRAT - PSYCHOLOG SPORTU - ODPOWIADA NA NAJCZĘSTSZE PYTANIA DOTYCZĄCE METODY BIOFEEDBACK


Dostaliśmy od Was bardzo dużo pytań dotyczących pracy metodą Biofeedback. W związku z tym na najczęściej zadawane pytania odpowiada Paweł Habrat, psycholog Lechii Gdańsk, ekspert Football Lab, główny prowadzący warsztatów dotyczących metody Biofeedback.
Trening mentalny
14/09/2018 15:03

CZY MOGĘ PRACOWAĆ METODĄ BIOFEEDBACK HRV Z ZAWODNIKAMI W RÓŻNYM WIEKU?

Metoda biofeedback HRV jest bezpieczna i sprawdza się w pracy zarówno z dziećmi, młodzieżą jak i dorosłymi sportowcami. Niektóre urządzenia są wyposażone w oprogramowanie dedykowane dla dzieci, tak by sam trening był dla nich jednocześnie zabawą i treningiem. Sama forma ćwiczeń w postaci gry lub zadań sprawia, że osoba odbywająca sesje biofeedback zwiększa swoją chęć do kontynuowania dalszych treningów. 


CO POWINIEN WIEDZIEĆ ZAWODNIK PRZED ROZPOCZĘCIEM TRENINGÓW METODĄ BIOFEEDBACK?


Osobiście jestem zwolennikiem budowania świadomości zawodnika, dotyczącej pracy nad doskonaleniem konkretnych umiejętności mentalnych. Jeśli zawodnik wykonuje trening koncentracji uwagi warto żeby wiedział, że dany trening kształtuje tą umiejętność. Jeśli celem jest zdobycie umiejętności opanowania, za
wodnik powinien skupić się na doskonaleniu metod związanych z regulacją pobudzenia. Sama świadomość, że odbyło się trening mentalny danej umiejętności buduje pewność siebie. 


KIEDY MOŻEMY ZACZĄĆ STOSOWAĆ BIOFEEDBACK? 

W pracy w sporcie wyczynowym samo podłączenie urządzenia i rozpoczęcie ćwiczeń nie wystarczy. Właściwą pracę z urządzeniem możemy wykonać dopiero po przeprowadzeniu wywiadu oraz zdefiniowaniu obszaru do pracy ze sportowcem. 


KTO POWINIEN STOSOWAĆ TĄ METODĘ? 

Praca metodą biofeedback powinna wynikać z potrzeby zmiany, poprawy czy też optymalizacji umiejętności mentalnej. Zastosowanie metody jest bardzo szerokie zarówno jeśli chodzi o obszar zawodowy jak i prywatny. Stosowane w sporcie treningi biofeedback dotyczą najczęściej obszarów kontroli emocji, koncentracji (procesów uwagowych), relaksacji ale również stosowane są do szybszej regeneracji psychofizjologicznej oraz problemach z bezsennością. 


JAK TRENING BIOFEEDBACK PRZEKŁADA SIĘ NA GRĘ ZAWODNIKA?

W sporcie ciało i umysł są nierozłączne. Jeśli głowa jest przeszkodą i blokuje potencjał fizyczny oraz techniczny to nawet najlepiej wytrenowany sportowiec nie będzie w stanie przełożyć umiejętności treningowych na zwodach. Rozumienie a przede wszystkim wpływ i kontrola procesów zachodzących w naszym organizmie jest tu kluczowa. Psycholodzy i sportowcy często mówią o tym że efekt ich finalnej pracy będzie zależał od stanu gotowości startowej. Odpowiednie skupienie, odpowiednie pobudzenie, odpowiednie zarządzanie emocjami to tylko niektóre elementy całej układanki, które można trenować metodą biofeedback. 


CHCE PRACOWAC NA BIOFEEDBACK HRV, OD CZEGO ZACZĄĆ? 

Warto przede wszystkim pogłębić swoja wiedzę z zakresu psychologii i psychofizjologii. Często informacje zawarte w instrukcjach dołączonych do urządzeń nie pokazują pełnych możliwości jego zastosowania, dlatego zachęcam do odbycia szkoleń z zakresu stosowania tej metody. Jedno z nich to warsztaty organizowane przez Football Lab, które odbędą się 1 grudnia w Warszawie.

WARSZTATY - BIOFEEDBACK HRV W SPORCIE


CZY ZAWODNICY MOGĄ SAMI PRACOWAĆ NA BIOFEEDBACK?

Jednym z celów pracy metodą biofeedback jest zwiększenie samodzielności zawodnika. Bardzo często mówię o tym że to nie urządzenie wykonuje prace ze sportowcem tylko sportowiec wykonuje prace na urządzeniu. Podczas treningów doskonalimy nie tylko procesy zachodzące w naszym ciele i umyśle, ale zdobywamy wiedzę o nas samych, którą możemy wykorzystać do dalszego samorozwoju. Sportowiec podczas występów często jest sam, dlatego powinien być ekspertem i psychologiem dla siebie samego.POZNAJ Football Lab

Szkolenia Football Lab
Szkolenia dla trenerów piłki nożnej mające na celu zapoznanie uczestników z podstawami systemu szkolenia Football Lab. Po ukończeniu szkolenia każdy z uczestników otrzyma certyfikat. Szkolenie będzie podzielone na następujące bloki tematyczne:
Taktyka
Technika
Motoryka
Psychika
Zobacz szkolenia
Obozy Fotball Lab
Organizujemy obozy dla zawodników i zawodniczek w wieku 6-16 lat w wersji stacjonarnej i dochodzeniowej. Podczas każdego obozu realizujemy program FOOTBALL LAB ELITE CAMP, który kompleksowo rozwija zawodników w czterech najistotniejszych obszarach:
Taktyka
Technika
Motoryka
Psychika
Zobacz obozy
Akademia techniki Skillsbox
Akademia Techniki SKILLS BOX to unikalny i nowoczesny projekt, który ma na celu kompleksowe przygotowanie techniczne zawodników do gry na najwyższym poziomie. Naszym celem jest wypracowanie u zawodników perfekcyjnej techniki, którą są w stanie wykorzystać w warunkach meczowych, pod presją czasu, przeciwnika czy narastającego zmęczenia. Trening zbliżony jest do warunków meczowych, dzięki czemu edukacja następuje w sposób naturalny, a zawodnik z łatwością wykorzystuje poznane elementy podczas meczu. Zobacz więcej
Konspekty treningowe
Zobacz filmy Football Lab