JAK ZWIĘKSZAĆ KONCENTRACJĘ NA CO DZIEŃ – 5 PROSTYCH SPOSOBÓW DO WYKORZYSTANIA OD ZARAZ


Temat pracy nad koncentracją uwagi często pojawia się w kontekście treningu mentalnego sportowców. Dzieje się tak nie bez przyczyny – w kluczowych momentach meczu, to gracze umiejący najlepiej się skoncentrować przechylają na swoją stronę szalę zwycięstwa. Obok rozmaitych technik wykorzystywanych przez psychologów sportu i trenerów nakierowanych stricte na doskonalenie umiejętności koncentracji, można (i warto) również na co dzień przyglądać się swojej uwadze i pracować nad nią. Te proste techniki, które mogą być praktykowane właściwie w każdym momencie i nie wymagają żadnych specjalnych „pomocy naukowych”, przyzwyczają Twój umysł do skupiania się, Tobie zaś pomogą lepiej poznać sposób jego funkcjonowania - co z pewnością będzie miało odzwierciedlenie również podczas gry. A więc do dzieła!
Trening mentalny
03/09/2018 12:55
1. Jak najczęściej rób tylko jedną rzecz na raz

Być może brzmi to dziwnie, ale… Przypomnij sobie jak często zdarza Ci się robić dwie, trzy, a nawet więcej rzeczy jednocześnie. Jesz śniadanie, szukasz koszulki na trening, a przy tym wszystkim myślisz o czekającym Cię dziś sprawdzianie z matematyki. Wygląda na to, że niektórzy z nas stali się już mistrzami wielozadaniowości! Tymczasem przyzwyczajonemu do takiego chaosu umysłowi może być trudno raptem – czyli wtedy, kiedy tego najbardziej potrzebujemy np. w kluczowym momencie meczu – tak po prostu skoncentrować się i skupić tylko na tym, co w danej chwili jest ważne. Dlatego stwarzaj sobie okazje do praktyki jak najczęściej i spróbuj – wtedy, kiedy to możliwe – wykonywać czynności po kolei, nie zaś kilka jednocześnie.


2. Jeżeli coś robisz, rób to świadomie

Okazuje się, że kiedy nasze ciało wykonuje różne czynności, jak w powyższym przykładzie, nasz umysł potrafi „robić” jeszcze dużo więcej. Spróbuj zwrócić uwagę na myśli, które pojawiają się w Twojej głowie kiedy jesz, biegniesz, grasz… Z pewnością dotyczą one najróżniejszych spraw, i co ciekawe zarówno takich, które już się wydarzyły (np. jak poszedł mi wczorajszy trening), i takich, które dopiero nadejdą (np. jak mi pójdzie ważny sprawdzian jutro). W takiej sytuacji skoncentrowanie się na tym co rzeczywiście robisz, może być bardzo utrudnione… Warto więc przyzwyczajać umysł, dając mu możliwość praktyki poza boiskiem – pierwszym krokiem jest próba skupienia się tylko na jednej wybranej czynności, którą akurat robisz (choćby była ona tak prozaiczna, jak mycie zębów! Od czegoś trzeba zacząć… A swoją drogą nie jest to wcale proste ćwiczenie, sprawdź to 😉.


3. Poznaj swojego „dystraktora!”

Po treningu lub meczu oceń swój poziom koncentracji uwagi i zastanów się, co Cię rozpraszało. W ten sposób będziesz wiedział co niekorzystnie w Twoim przypadku wpływa na skupienie uwagi. Każdy z nas jest inny i każdy z nas inaczej reaguje na otoczenie. Następnie pomyśl, czy masz wpływ na elementy, które Cię dekoncentrują. Jeśli nie, zastanów się na co masz wpływ i postaraj się na to przenieść swoją uwagę i właśnie nad tym pracować. Działaj świadomie i z rozmysłem.


4. Przez żołądek do… mózgu! 

Trenując umiejętności mentalne, jak sama nazwa wskazuje, musimy zaangażować do pracy nasz umysł. Aby mózg był gotowy do działania i był w stanie podołać stawianym przed nim zadaniom, musi być dobrze odżywiony. Picie wody to podstawa, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak istotne jest zwrócenie uwagi na to co i jak jemy, a przede wszystkim na ilość spożywanego w ciągu doby cukru. Dlaczego? W wielkim skrócie - cukier jest bardzo ciężkostrawny. Aby organizm mógł sobie z nim poradzić, wykorzystuje olbrzymie pokłady energii na trawienie, przez co często nie starcza jej już na myślenie. Ponadto cukier utrudnia przewodzenie impulsów nerwowych sprawiając, że reagujemy wolniej, trudniej jest się nam skoncentrować, mamy problemy z zapanowaniem nad emocjami. Zalecenia WHO dla dzieci, młodzieży i dorosłych w kwestii dziennego spożycia cukru to max ok. 10 łyżeczek dziennie. 1 łyżeczka cukru waży 5g. A teraz zerknij na ten dowolny batonik, który kupiłeś na przekąskę i sprawdź w tabeli wartości odżywczych na opakowaniu, ile łyżeczek cukru pochłoniesz zjadając go. 


5. Dostrzegaj okazje do mentalnego treningu... wszędzie! 


Pamiętaj, że "formalne" ćwiczenia koncentracji to tylko jedna z możliwości. Często zdarza się, że ćwiczysz ją, wcale o tym nie myśląc, na przykład wtedy, gdy rozwiązujesz różne łamigłówki, liczysz coś w skupieniu, a nawet grasz w memory albo jengę! Jak najczęściej angażuj się w stu procentach w tego typu aktywności, bo chociaż pozornie nie mają one nic wspólnego z umiejętnościami potrzebnymi na boisku piłkarskim, to w rzeczywistości pozwolą Ci zbudować świetne fundamenty pod doskonalenie koncentracji czysto "boiskowej".


Dorota Hudziec - psycholog, trener przygotowania mentalnego, ukończyła staż szkoleniowy MFC 2018

Alicja Nowicka - psycholog, trener rozwoju, ukończyła staż szkoleniowy MFC 2018
POZNAJ Football Lab

Szkolenia Football Lab
Szkolenia dla trenerów piłki nożnej mające na celu zapoznanie uczestników z podstawami systemu szkolenia Football Lab. Po ukończeniu szkolenia każdy z uczestników otrzyma certyfikat. Szkolenie będzie podzielone na następujące bloki tematyczne:
Taktyka
Technika
Motoryka
Psychika
Zobacz szkolenia
Obozy Fotball Lab
Organizujemy obozy dla zawodników i zawodniczek w wieku 6-16 lat w wersji stacjonarnej i dochodzeniowej. Podczas każdego obozu realizujemy program FOOTBALL LAB ELITE CAMP, który kompleksowo rozwija zawodników w czterech najistotniejszych obszarach:
Taktyka
Technika
Motoryka
Psychika
Zobacz obozy
Akademia techniki Skillsbox
Akademia Techniki SKILLS BOX to unikalny i nowoczesny projekt, który ma na celu kompleksowe przygotowanie techniczne zawodników do gry na najwyższym poziomie. Naszym celem jest wypracowanie u zawodników perfekcyjnej techniki, którą są w stanie wykorzystać w warunkach meczowych, pod presją czasu, przeciwnika czy narastającego zmęczenia. Trening zbliżony jest do warunków meczowych, dzięki czemu edukacja następuje w sposób naturalny, a zawodnik z łatwością wykorzystuje poznane elementy podczas meczu. Zobacz więcej
Konspekty treningowe
Zobacz filmy Football Lab