Jak utrzymać koncentrację podczas meczu?

Tak naprawdę bardzo ciężko jest wskazać choćby jedną metodę, która zawsze pozwoliłaby na osiągnięcie optymalnego stanu koncentracji. Postaram się zaproponować Wam kilka sposobów.
Często zawodnicy pytają jak osiągnąć optymalny stan koncentracji podczas gry. Trzeba pamiętać, że stan naszej koncentracji może zależeć od bardzo wielu czynników! Na przykład doświadczeń sprzed tygodnia, kłótni z dnia meczu lub obecnego stanu fizycznego. W całym procesie opanowania sztuki koncentracji najważniejszy wydaje się być element samoobserwacji. Codzienny trening, mecze kontrolne, a także zawody to idealne miejsca na obserwację własnych zachowań i preferencji dotyczących koncentracji – „Kiedy jestem skoncentrowany?”, „Co powoduje, że potrafię się na czymś skupić?”.
Tego rodzaju pytania mogą Ci pomóc w dotarciu do Twojej unikalnej metody wspomagającej koncentrację. Może najbardziej pomocne będą proste hasła wypowiadane do samego siebie? „Jestem skupiony”, „Pełna koncentracja!”, „Focus, tylko focus”, „Do przodu, zawsze do przodu!” – tego rodzaju sformułowania mogą służyć skupieniu wszystkich myśli właśnie na chwili obecnej, na jednej jedynej akcji czy zagraniu. Warto byś sprawdził, jakie hasło może być pomocne dla Ciebie.
Ale pamiętaj – bądź kreatywny! Sposobem na skumulowanie i skierowanie koncentracji w odpowiednim kierunku może być także jakaś prosta czynność. Na przykład lekkie uderzenie w udo, przyjęcie charakterystycznej postawy, motywujący dialog wewnętrzny. Wszystko to może pomóc stworzyć Twój unikalny system koncentracji, który pomoże przezwyciężyć najtrudniejsze meczowe sytuacje.

 

Paweł Habrat – psycholog sportu.