Popełniłeś błąd na boisku? Przegrałeś akcję?

Popełniłeś błąd na boisku? Przegrałeś akcję? Jak najszybciej zapomnij o tym! Na boisku trzeba myśleć tylko o tym co się dzieje tu i teraz. Akcja przegrana minutę wcześniej jest przeszłością. Daleką przeszłością!
Kiedy pytam młodych zawodników o to co chcieliby poprawić w sferze mentalnej, często słyszę – utrzymanie koncentracji. Zawodowi piłkarze wiedzą co utrudnia koncentrację podczas meczu. Jest to np. myślenie o popełnionych błędach lub o przegranej przed chwilą akcji, czy myślenie o tym, że kolejna akcja może zadecydować o wygraniu lub przegraniu całego meczu. Wiele uczę się ze współpracy z „dorosłymi” zawodnikami, ale przyznam, że praca z młodymi zawodnikami również daje mi możliwość lepszego poznania zachowań sportowca na boisku – jego reakcji. Reakcji, które możemy poprawić.
Temat, który ostatnio często się pojawia to koncentracja podczas meczu. Patrząc szerzej w utrzymaniu koncentracji mogą przeszkodzić:
1. Własne błędy podczas gry;
2. Pojawienie się nieoczekiwanych sytuacji;

3. Pojawiające się myśli dotyczące wyniku meczu;
4. Skupianie uwagi na elementach niezwiązanych z meczem;
5. Trudne warunki atmosferyczne.

Dlatego główną ideą treningu koncentracji uwagi jest „pozostawanie z teraźniejszością”.
Chciałbym zwrócić uwagę na momenty, kiedy koncentracja jest szczególnie zagrożona. To moment ważnych sytuacji na boisku – zawodnik przestaje myśleć o celach zadaniowych, przestawiając swój umysł na myślenie o wyniku i o ważności danej sytuacji. Moment, kiedy zawodnik popełnia kolejny błąd – myśli zawodnika ponownie oddalają się od założonego planu i wędrują w kierunku wyjaśnień własnych błędów. Zamiast skupić się na kolejnej akcji, zawodnik pozostaje myślami przy poprzednim błędnym zagraniu. Moment, kiedy wokół boiska dzieje się wiele rzeczy – bardzo często sytuacja meczu nie jest dla zawodnika sprzyjająca. Wielu widzów, słychać odgłosy z trybun – nic więc dziwnego, że zawodnik zaczyna koncentrować się na elementach niezwiązanych z meczem. No i wreszcie kiedy trudne warunki atmosferyczne utrudniają grę – w momencie, gdy pogoda nie sprzyja (deszcz, silny wiatr, mocne słońce), zawodnik może swoją koncentrację zacząć kierować na sytuację pogodową, zamiast na grę.

 

Paweł Habrat – psycholog sportowy.