Metoda małych kroków

MAŁY KROK – DUŻA ZMIANA

Aby prze­być ty­siąc mil, trze­ba zro­bić pier­wszy krok”

                                                               Bruce Lee

Coraz częściej w treningu sportowym wykorzystuje się metody wyznaczania celów. Do najbardziej popularnych należy metoda SMART oraz metoda 7 kroków. Mimo iż ich popularność wciąż rośnie, skuteczność w dużej mierze zależy od wytrwałości osób, które realizują cel. Trenerzy poszukując więc metody wyznaczenia celów, szukają nie tylko prostej, ale i skutecznej, która podtrzyma motywację zawodnika do planowanej zmiany czy rozwoju.

O METODZIE MAŁYCH KROKÓW

Wytrwałość do utrzymania celu zależy od systematyczności, konsekwencji, zaangażowania, cierpliwości i umiejętności dostrzegania zmiany wynikającej z procesu przybliżania się do wyznaczonego celu.

Sposobem ułatwiającym utrzymanie powyższych elementów jest metoda małych kroków.

Metoda ta (Kaizen: kai-zmiana, zen-dobry) wywodzi się z kultury japońskiej i oznacza doskonalenie poprzez stopniowe wprowadzanie drobnych zmian.

Mówiąc najprościej, metoda kaizen oznacza dobrą zmianę/ciągłe doskonalenie. Kaizen to idea nieustannego rozwoju, krok po kroku, bez rewolucji, lecz systematycznie i stopniowo. Często stosowana jest w życiu codziennym u osób, które wprowadzają w swoje życie zmiany, ale znajduje również zastosowanie w sporcie.

METODA MAŁYCH KROKÓW W TEORII

Zatem jak najprościej pracować w oparciu o metodę małych kroków?

1.Przede wszystkim na samym początku warto zadać sobie pytanie, czego w danym momencie potrzebuje, czy coś chciałbym zmienić lub osiągnąć.

2.Warto również na samym początku postawić tak zwany “mały cel”, który nie będzie trudny, ale poświęcimy mu każdego dnia swoja uwagę.

3.Należy być cierpliwym – zamiast myśleć o „dużym celu” myśleć o tym, który realizujemy w danym momencie.

4.Dokonywać zmian powoli, lecz systematycznie.

5.Być konsekwentnym i pamiętać, że małe kroki prowadzą do dużych zmian.

METODA MAŁYCH KROKÓW OKIEM TRENERA

Budowanie umiejętności piłkarskich młodych zawodników to żmudny i długoterminowy proces. Często zdarza się jednak tak, że zawodnicy, ale również trenerzy oczekują szybkich efektów. Dużo z nich poddaje się w połowie drogi, gdyż cel, który sobie nakreślili jest odległy. Metodę Kaizen wykorzystujemy głównie po to, aby budować u zawodników systematyczność, a także uczyć ich dostrzegania zmian w swoich umiejętnościach. „Mały cel” jest dużo łatwiej osiągnąć niż mistrzowski poziom sportowy, do którego często dąży każdy z zawodników, dlatego też łatwiej o motywację wewnętrzną graczy. Zamiast formułować duży cel w postaci np. poprawy gry słabszą nogą, dajemy mniejsze, ale też bardziej konkretne zadania, które nie wymagają od zawodnika wielkiego wysiłku. Jednocześnie systematyczność wykonywania tych zadań znacząco wpływa na poprawę ćwiczonego elementu. Można to porównać do nauki języków obcych: łatwiej nauczyć się dwóch nowych słówek dziennie niż nauczyć się języka obcego. Przewaga jest jednak taka, że będąc systematycznym w ciągu roku jesteśmy w stanie opanować 730 słówek w danym języku, co znacznie przybliża nas do odpowiedniej komunikacji, bez dużego wysiłku. Podobną zasadę stosujemy w pracy z młodymi zawodnikami, gdy chcemy poprawić jakiś element gry.

METODA MAŁYCH KROKÓW W PRACY Z ZESPOŁEM

Metody kaizen w praktyce wykorzystana była między innymi w pracy zespołu Zagłębia Lubin podczas zeszłorocznej drogi awansu do Ekstraklasy. Zatrudniony psycholog – Paweł Habrat, wspólnie z trenerami i zawodnikami wykorzystał metodę małych kroków w ostatnich siedmiu kolejkach I ligi. Zawodnicy podczas warsztatów z psychologiem poznali jak metodę małych kroków można zastosować do zmniejszenia presji oczekiwań, skupiając się przy tym nie na awansie i zajęciu pierwszego miejsca w tabeli, a na rozegraniu  7 równych spotkań i koncentracji na najbliższym meczu. Wprowadzili metaforę wspinaczki wysokogórskiej, w której każdy mecz był obozem, który należy rozbić dokładnie i uważnie, nie myśląc przy tym o wejściu na szczyt, a koncentrując się na „tu i teraz”.

PODSUMOWANIE

Metoda małych kroków to oczywiście jedno z wielu podejść czyniących pracę nad osiąganiem celu bardziej efektywną. Jednak jej prosta zasada robienia małej systematycznej zmiany pozwala zwiększyć skuteczność osiągania celu. Uniwersalność metody sprawia, że może być ona  być stosowana zarówno w pracy indywidualnej, jak i zespołowej. Można stosować ją do rozwoju w obszarze technicznym, taktycznym, fizycznym jak i psychologicznymi (mentalnym). Najprostszym sposobem sprawdzenia metody jest jej praktyczne wykorzystanie, do czego wszystkich serdecznie zachęcamy.

„Nie obawiam się kogoś, kto trenuje 10 000 kopnięć, ale tego, który 10 000 razy trenował jedno kopnięcie”

                    Bruce Lee

 

                                                                                             Mariusz Paszkowski, Paweł Habrat