Warsztaty szkoleniowe MentalFootball

30 uczestników wzięło udział w pierwszych warsztatach MentalFootball prowadzonych w ramach systemu edukacji FootballLab Workshop. Bardzo ciekawa grupa odbiorców, bo ze szkoleniem dotarliśmy zarówno do trenerów piłki nożnej, rodziców, byłych zawodników oraz trenerów mentalnych. 8 godzin szkolenia prowadzonego przez Pawła Habrata i Mariusza Paszkowskiego upłynęło pod hasłem „koncentracja uwagi”.

– Koncentracja uwagi stanowi jedną z kluczowych umiejętności mentalnych piłkarza. Jej wysoki poziom jest istotny nie tylko w trakcie meczu, ale również podczas codziennych treningów. Koncentracja uwagi pozwala zoptymalizować proces decyzyjny na boisku i skierować uwagę na elementy najważniejsze z punktu widzenia rywalizacji sportowej. Umiejętność silnej koncentracji uwagi to często czynnik wyróżniający zawodników wybitnych, którzy potrafią w znakomity sposób skupić się na realizacji zadań. Często nie zdajemy sobie sprawy, że podobnie jak np. pamięć czy inne elementy, koncentrację uwagi możemy ćwiczyć i rozwijać. Dlatego też podczas 8 godzinnych warsztatów skupiliśmy się głównie na praktycznych aspektach rozwijania koncentracji – mówi Paweł Habrat, psycholog sportu, praktyk współpracujący z wieloma zawodnikami na najwyższym poziomie.

Uczestnicy nie tylko mieli możliwość wysłuchania części teoretycznej ale co najważniejsze aktywnie brali udział w części warsztatowej, podczas której mogli zapoznać się z praktycznymi metodami i ćwiczeniami stosowanymi przez psychologów sportu w pracy z zawodnikami na najwyższym poziomie, ale także z tymi, którzy dopiero zaczynają karierę sportową.

Kontrola elementów kontrolowalnych, budowanie świadomości, nastawienie, trening wyobrażeniowy to tylko niektóre elementy, nad którymi pracowaliśmy podczas warsztatów. Dzięki uprzejmości zawodników m.in. z LOTTO Ekstraklasy, z którymi na co dzień pracujemy, uczestnicy mogli m.in. wysłuchać i omówić techniki stosowane przez nich podczas przygotowania do meczu, zobaczyć najciekawsze rytuały przedmeczowe, a także zapoznać się z przykładami ćwiczeń, które stosują na co dzień. Nie ominęliśmy również tematu pracy z najmłodszymi, a także postaw trenera i praktycznych uwag dotyczących zajęć treningowych, które pomagają w utrzymaniu koncentracji uwagi – dodaje Mariusz Paszkowski jeden z założycieli Laboratorium Futbolu.

Całość szkolenia dopełnił trening przy pomocy Biofeedback oraz szeroki panel dyskusyjny. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i „koncentrację do ostatnich minut” do zobaczenia na kolejnych inicjatywach prowadzonych w ramach FootballLab Workshop.